Czy wiesz, że przynajmniej raz do roku powinieneś dokonywać serwisu klimatyzacji samochodowej?

Nieregularnie lub nie właściwie konserwowana klimatyzacja zagraża zdrowiu użytkowników pojazdów. Staje się bowiem siedliskiem bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, które to przedostają się przez system wentylacji do wnętrza pojazdu. W kosekwencji mogą one wywoływać różnego rodzaju choroby począwszy od rozmaitych reakcji alergicznych takich jak np. kichanie, kaszel, łzawienie oczu, a kończywszy na groźnych chorobach wielonarządowych typu gronkowiec złocisty. Systematyczna dezynfekcja parownika - jego ozonowanie oraz regularna wymiana filtrów kabinowego i pyłkowego zapobiega takiemu niebezpieczeństwu.

Zaniechanie dokonywania systematycznych przeglądów systemu klimatyzacji i wentylacji samochodowej, a w szczególności niedostateczne napełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym, oprócz zagrożeń zdrowotnych generuje również dodatkowe koszty w eksploatacji auta. Olej zawarty w czynniku smaruje sprężarkę klimatyzacji. Brak środka chłodzącego wiąże się z niedostatecznym smarowaniem sprężarki, co może doprowadzić do całkowitej awarii tego zespołu narażając właściciela auta na koszty naprawy do 1000 euro. Niedobór środka chłodzącego powoduje również dodatkowe zużycie paliwa. Sprężarka musi pracować częściej i dłużej, żeby odpowiednio ochłodzić wnętrze.

Reguralne serwisowanie układu klimatyzacji pozwala nietylko ustrzec się przed powyżej wspomianymi zagrożeniami, ale także istotnie poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy bezwzględu na porę roku. Latem odświeża i ochładza wnętrze pojazdu, dzięki czemu Twój organizm lepiej znosi wysokie temeratury, nie męczy się tak szybko i nie dekoncentruje. Zimą natomiast włączona klimatyzacja samochodowa zapobiega parowaniu szyb co zapewnia Ci nieograniczoną widoczność