Jednym z podstawowych obowiązków każdego kierowcy jest okresowa wymiana oleju silnikowego w aucie. Jeśli producent marki nie zaleci inaczej średnio, powinno się go wymieniać co 15 000 km. Ale czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego jest to tak ważne?

Otóż fundamentalnym zadaniem oleju silnikowego jest ochrona silnika. Smar ten oddziela od siebie bowiem metalowe części silnika tzw. filtrem smarowym zapobiegając tym samym wytwarzaniu się nadmiaru energii powodowanej tarciem.
Kolejną sprawą wartą podkreślenia są właściwości myjące olejów. Silne związki myjące zawarte w smarze chronią delikatne części silnika przed wszelkimi zabrudzeniami.
Do zadań olejów silnikowych należy również utrzymywanie zbierających się zanieczyszczeń w jak największym rozproszeniu co zapobiega powstawaniu dużych skupisk, które mogą prowadzić do zapychania się filtrów.
Dobre smarowanie zabezpiecza metalowe części silnika przed korozją spowodowaną zarówno upływem czasu jak i reakcjami chemicznymi zachodzącymi wskutek kontaktu z wodą lub produktami kwaśnymi. Smar silnikowy, odprowadzając ciepło z elementów silnika, pełni w końcu rolę swoistego płynu chłodzącego.